Magia słów – jak pisać ciekawe teksty
- coffeewritersumk
- 17 cze 2020
- 2 minut(y) czytania
Czujesz, że mimo studiów na toruńskim Hogwarcie wciąż jesteś pisarskim mugolem? Nie kupuj czarodziejskiego pióra z AliExpress. Oto kilka copywriterskich sztuczek zaczerpniętych z książki Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy Joanny Wryczy-Bekier.
Copywriting bez zbędnych zaklęć
To druzgocące dla copywritera, ale wiele słów w tekstach jest niepotrzebnych. Umiesz budować zdania – to połowa sukcesu. Teraz czas nauczyć się wycinać z nich zbędne części.
Do jakiego efektu dążymy?
Dynamiczny i żywy tekst. Taki, w którym odbiorca szybko wychwyci, co chcesz mu przekazać. Taki, który ktoś przeczyta z przyjemnością.
Oto co według autorki książki osłabia czarodziejską moc zdań.
Nominalizacje
To inaczej rzeczowniki odczasownikowe – reakcja, odmowa, dyskusja. Używasz ich, ponieważ brzmią mądrze i bije z nich elokwencja. Nie do tego jednak dążysz jako copywriter.
„Natychmiastowa reakcja pracowników firmy” nie maluje w wyobraźni czytelnika żadnej sytuacji. Co innego, gdy napiszesz: „Pracownicy firmy zareagowali natychmiast”. Wówczas stawiasz mu przed oczami bohaterów zdarzenia, wykonawców czynności. Tworzysz akcję.
Zaprzyjaźnij się z czasownikami, bo to one ożywiają tekst (są też takie, które tego nie robią, ale o tym kiedy indziej). Gdy przekształcasz je w rzeczowniki, zaczyna się nuda…
Strona bierna
Nie uciekaj… Wiem, że dwoi Ci się w oczach od ostrzeżeń przed stroną bierną. Wiem, że każdy tekst o copywritingu pod tytułem Jak pisać mówi: „Nie używaj strony biernej”.
W Magii słów czytamy jednak, że istnieją nieliczne sytuacje, gdy strona bierna jest wskazana.
Jeśli obiekt czynności (odbierany telefon, gotowana zupa, pisane słowo) to element ważniejszy niż wykonawca, lepiej postawić na stronę bierną. Kiedy piszesz historię życia złotej rybki, to na tej postaci chcesz się skupić. Zdanie „Rybak złowił rybkę” jest sprzeczne z Twoim celem. Kieruje uwagę czytelnika na rybaka, podczas gdy główna bohaterka opowieści właśnie walczy o życie.
Poza podanym przypadkiem unikaj strony biernej jak rybka haczyka.
Może tak, a może nie
Kupiłbyś produkt, który może spełnić Twoje marzenia? A MOŻE jednak wolałbyś taki, który po prostu to zrobi?
Czytelnicy będą przekonani do Twoich treści, jeśli sam będziesz wierzyć w to, co piszesz. Wyeliminuj z tekstów słowa takie jak: może, prawdopodobnie, chyba. Autorka Magii słów podaje całą listę wyrażeń, które wyglądają, jakby autor nie ufał sobie samemu.
„Słowa-tchórze […] to:
czasami,
prawie,
być może,
jakby,
prawdopodobnie,
przypuszczalnie,
widocznie,
na swój sposób,
w rodzaju,
mniej więcej,
pod pewnymi względami,
wydaje się.”
Mieć czy być? A może coś ciekawszego?
To dwa najnudniejsze i najbardziej potrzebne w języku wyrazy. Jeśli to możliwe, zamieniaj je na coś ciekawszego. Niełatwo znaleźć sposób, by przekształcić zdania z tymi czasownikami. To tutaj przyda Ci się cała copywriterska kreatywność wraz z bogatym słownictwem.
Strona ma dobre opinie. -> Strona cieszy się dobrymi opiniami. Użytkownicy wyrażają dobre opinie o stronie. Opinie o stronie dobrze o niej świadczą (nie: są dobre).
SEO copywriting jest ważnym elementem w procesie pozycjonowania. -> SEO copywriting skutecznie wspiera proces pozycjonowania. SEO copywriting odgrywa ważną rolę w procesie pozycjonowania.
Magiczne moce copywritera
Magia tekstów, które czytasz w sieci czy w książkach, to nie tajemnica dla wybranych. To raczej czarodziejskie sztuczki, możliwe do opanowania. Książka Joanny Wryczy-Bekier może Ci posłużyć jako podręcznik początkującego czarodzieja słowa. Opisane tutaj porady to tylko wycinek ogromu wiedzy, jaką podzieliła się autorka.
Jeśli chcesz poznawać arkana copywritingu już teraz, nasz Gryffindor czeka na Ciebie.
Comments